9 Ocak 2013 Çarşamba

ŞİİR

Bak şimdi 2012 geldi geçti. 2012 iyiydi, teşekkür ederim. Ne istediğimi, neyi istemediğimi, nasıl istediğimi; daha iyi anladım. Şimdi 2013 dileklerini kendine anımsatma zamanı.

27 Ocak'ta 27 yaşıma basacağım. 30'a ne kaldı? 30 olunca da... Ne oluyorsa!..

Bak, bir karar verdim. Daha kibar bir insan olacağım. Artık eskisi gibi, LÖM LÖM konuşmayacağım. İnsanları kırmayacağımı düşünerek, aklımca şaka yollu, ama kulağa sert gelen şeyler söylemeyeceğim. Kadınlarla, erkeklerle iletişim kurarken, daha nazik, daha kibar olacağım. Anlaşılmaz şakalarımı kendime saklayacağım. Çok içimde kalacak gibi olursa Twitter'a yazacağım, oraya yazamayacağım daha cinsel içerikli şakaları SMS'le yakın bir arkadaşıma göndereceğim. Ciddi sound eden şakalarımı ÇOT! diye söyleyip karşımdakinin yüz ifadesini seyre dalmayacağım. Haddimi bileceğim. Tamam mı? Tamam.

Tüm bunları yapabilmek için, içimdeki kibar, beyaz fırfırlı elbise giymiş, omuzları güneşte bronzlaşmış tatlı kadını ortaya çıkartmak için de kendimce bir yol buldum. Gülmeyin: ŞİİR OKUMAYA BAŞLADIM.

Turgut Uyar'la başladım. Çok komik, çok zeki, extremely cin bir adam. Ammavelakin içimde bir şeyleri çok da gıdıklamadı. Gıdıklayanı buldum. Cemal Süreya. Okuyorum. Hadi bakalım. "İkimiz birden sevinebiliriz. Göğe bakalım." (T.U.) -Tam da bu son 2 cümleyi yazdım kitabın kapağına.

Cemal Süreya, evet içimde bir şeyleri gıdıkladı. Senelerdir solurcasına seyrettiğim tüm romantik komedilerden farklı bir etki yarattı. Onun o erotik komedi satırları bana iyi geldi. Biraz içime kapandım.

6 yorum:

Adsız dedi ki...

yaaa çok komiksin çok tatlısın :) deli olma ve o çot esprilerini anlayan çok güldüğün birileri vardır mutlaka onlarla anı anına paylaş yahuuu nedir bu böyle otokontrol manyaaa olursun için çürür öffff sıkıcı sevimli kız mı haaayıııırrr...... çünkü bi ayarı var herşeyin bi dengesi var bunları kısınca eğlenceli kısımlarda sekteye uğrar, hani botoxlu gergin yüzler var ya öyle donup kalıcan gibime geldi, ooohhh nooooooooooo! oracle

jelatin dedi ki...

:) yok zaten yakın, anlayan dostlarımla olan iletişimim değişmez. Benim defom, bunu herkese yapıyor olmam. :/

deryik dedi ki...

Ece Ayhan, Can Yücel, Nazım Hikmet filan, daha isim çok; ama benim önerim Bedri Rahmi Eyüboğlu - Dol Karabakır Dol. Çok sevdiğim bi kitap. "Cücüklü Soğan" diye bi şiiri vardır mesela, ayrı bi severim.

Sevda Sözleri bence şiirle tanışmak/ barışmak için iyi bir kitap. Cemal Süreya olmasından bağımsız, sevdayla ilgili olduğu için. Hani "Memleketimden İnsan Manzaraları"yla başlamaktan çok daha güzel bi geçiş, o anlamda.

Bu arada, senin şiir sevmemen zaten olmazdı. beyaz fırfırlı kadın şiirleri sevda sözlerine yakın olabilir; ama tam da o löm löm dediğin kadının seveceği tonla şiir var ve bence bu yüzden sen zaten şiire hep yakındın. doğru zamanda doğru şiir, diyelim.

ha bir de şimdi sakız kağıtlarına düşse de ben orhan veli, ümit yaşar oğuzcan filan da severim.

Adsız dedi ki...

lütfen yaz. 2013 kalbimi paramparça edip gözlerimi ağlamaktan kurbağaya çevirmişken, herkesin bi afra tafrayla kendi başının çaresine bak sana ayıracak vaktim yok tripleriyle yalnızlığın dibine vurmuşken, yani tek başıma sinemaya gitmekten maç izlemeye uyumaktan yemeğe ofis odasında bile tesadüfen yalnız kalıp günlerdir her şeyi yapayalnız yapmak zorunda olduğumu kafama elbirliğiyle tüm tanıdıklarım birbirinden habersiz çakmışken, senden bari bi ses gelsin jello...

Adsız dedi ki...

ha bi de şu var aslında, yalnız kalmayı beceremeyen biri de değilim sorun sevgi alıp verdikten sonra istiyorumki sevdiğim herkesi hayatıma bi şekilde dahil edebileyim, hiç olmasalar ben zaten yapacak bi şey bulur mutlu mutlu yaşarım, sorun kimsenin bana vaktinin olmaması. yalnızlık ve şehir hayatındaki eşoleşekler hakkında yazsanda kim ne diyo bilsek jellom...istek bile alıyosun, farzet peçetede gönderdim :)

Emir Bey dedi ki...

27 binlere de inşallah.