25 Mart 2012 Pazar

BİR CUMA AKŞAMÜZERİ NELER YAŞADIM...


Benim, her ay uyguladığım, zaman zaman 1 hafta gecikebilen bir ritüelim var, o da Ankara seyahatleri.  Cuma akşamı ofisten 1 saat erken çıkar Sabiha Gökçen'e giderim. Kapımın açılmasını beklerken bir iki bira içer, ardından uçağımda mutlu mutlu uyurum. Tekerlekler yere değdiğinde gözlerim açılır. Havalimanının kapısında babam beni bekliyor olur, bir hafta sonu böyle geçer. Pazar akşamı İstanbul'daki evime geldiğimde içimi bir huzur kaplar...

Bu sefer, uçak bileti almayı akıl edebildiğimde bilet fiyatlari artmıştı. Parama kıyamadım, onun yerine Kamil Koç'tan cuma 14.30'a bilet aldım. Derken, 14.30'un çok erken olduğu aklıma geldi. Bileti iptal ettim. Tam o sırada cumaya Ümraniye'de bir toplantı belirdi. Toplanti 16.00'da bitecekti ben 16.30'da Ataşehir'den otobüse binecektim. Biletimi aldım. Oooh..!..

Esasen Kamil Koç'un RAHAT hatlarında yolculuk zevklidir. Çeşit çeşit filmden ve TV kanallarından bir sürü şey izlerken vaktin nasıl geçtiğini anlamazsın. Cuma günü de böyle olacaktı... Lakin son anda Ümraniye'deki toplantım iptal oldu. Alibeyköy'den binmek zorundaydım. Kendimi Barbaros'a attığım gibi servise bindim. Alibeyköy'de önce kendime bir Max dondurma aldim. Çilekli ve vanilyalı. Ardından yolda acıkmayayım diye bir de tost aldım. Keyfim nasil yerinde ama!.. Anlatamam!.. Bu arada adam, "Tostunuza biraz da yağ süreyim mi?" dedi. Normalde HAYIR! Derim... Sür!, dedim be ya! 40yılda bir Kamil Koç RAHAT Hat keyfi süreceğiz...

Otobüsüm geldi, güzzeeeelce yerleştim. Önümdeki TV'den 2-3 film seçtim kendime, ama hemen başlamadım filmlere. Açtım Show TV'yi Bugün Ne Giysem? izliyorum. Bizimlesin, bizimle değilsin... Elimde iPad'im açık, Mashable'da biriktirdiğim makaleleri okuyorum. İçimden de , "Oooh! Akşama kadar iyi okurum ben burada.." diyorum. Motivasyon dorukta.

Ümraniye'ye geldik, otobüse birkaç insan binmeye başladı. Ben hiiiiiç istifimi bozmadım. Keyfim nasıl yerinde! Derken orta yaş üzeri bir çift tepemde dikilmeye başladı. Adam, "Pardon, benim biletim 23 numara.." filan diyor. Ben de "Evet? Benimki de 23, ne var yani?" der gibi bakıyorum.

Derhal muavin geldi... Adamın biletine baktı, 23. Sizinki? dedi, "Ben internetten aldım." dedim. O zaman inin bastırın biletinizi, dedi muavin. Tarzından hiç hoşlanmadım. Ama nasılsa o koltuk benimdi ve biletimi bastırdığım an onu aşağılama hakkı bende olacaktı!.. Çok sinirlendim. İnerken paltomu unutmuşum. Yerime göz diken yaşlı herif, "Paltonuzu alır mısınız? Biz oturacağız." dedi. Sinirim birkaç kuple daha arttı. Sinirli bir insanımdır.

Yazıhaneye girdim, biletimi bastıracağım. Kadın, sizin için böyle bir bilet yok, dedi. Beynimden aşağı kaynar sular döküldü. Bundan sonraki ilk boş otobüs saat 10'da, dedi. Bu sırada edepsiz muavin valizimi tutuşturuverdi elime. Ben anlamsızca satın aldığımdan emin olduğum biletim hakkında bilgilerimizi cep telefonumdan okumaya çalışırken, indiğim otobüs çoktan terk etmişti peronu. Çok affedersiniz, Ümraniye'nin ortasında, çük gibi kaldım. (Sözün özü, biletimi 2 gün önceye almışım :/)

Başka çare yok, Sabiha Gökçen'den 19.30'da kalkacak Ankara uçağına son anda yer buldum. Attım kendimi en yakın taksiye ve havaalanına. Yolda, sabah ofiste Kamil Koç'un rahat hattını öve öve bitiremediğim Zeynep'i aradım. Sonra dayanamadım, babamı aradım. Salaklığım paylaştıkça çoğalmalıydı.

Dostum, Sabiha Gökçen'in parlak granit kaplı binasına girdiğim an... Oh be dedim, demek ki Kamil Koç da istemedi beni. Ben Kamil Koç'a fazlaydım, anlıyor musun? Kamil Koç beni kaldıramadı. Bana kısaca, bizimle değilsin, demişti.

2 bira içtim. Bindim uçağıma. Kafamı pencereye yasladığım an uyumuşum. Sağ olsun pilot da kaymak gibi sürdü uçağımızı. Tekerlekler yere değdiğinde hiç mi hiç sarsmadı. Bavulumu çabucak aldım.

Esenboğa'nın çıkışında babam bekliyordu.

3 yorum:

leyla dedi ki...

uçak yolculuğu varken otobüs zaten hiç çekilmez yaa

Adsız dedi ki...

çok güzel anlatmışsın ; herkes hayatında en az bir kez bu yanlış bilet muammasını yaşamıştır her halde :)

bizimlesin jelatin :)

jelatin dedi ki...

@leyla, işte parama kıyamadığımdan otobüse tav oldum. daha beter zarara girdim. :/ ama cana geleceğine mala gelsin değil miiiiiii?

@çiğdem, yaşamıştır di mi ? kardeşim bana salak muamelesi yaptı.. ama bence de normal bişi. daha önce bir hatam olmadı ki böyle..